EURO 2016. ADEVARATUL BREXIT: ISLANDA A ELIMINAT ANGLIA

Naționala de fotbal a Islandei a produs o mare surpriză la EURO 2016, luni seara, la Nisa, prin victoria cu scorul de 2-1 (2-1) în fața selecționata Angliei și calificarea în premieră în sferturile de finală competiției.

Echipa Islandei, debutantă la un turneu final, a reușit o performanță uluitoare și totodată una dintre cele mai mari surprize din ultimii ani. Ragnar Sigurdsson (6) și Kolbeinn Sigthorsson (18) au marcat golurile islandezilor, în timp ce Wayne Rooney (4 - penalty) a marcat golul englezilor, care au dezamăgit din nou.

Anglia, care în preliminarii a obținut victorii pe linie, părăsește prematur competiția, un veritabil ''brexit'' fotbalistic. A fost primul meci oficial dintre Anglia și Islanda, echipă care a aliniat aceeași formulă de start în toate cele patru partide de la EURO 2016. În sferturi, Islanda va întîlni echipa gazdă, Franța, duminică 3 iulie, pe Stade de France.

Reprezentativa de fotbal a Italiei a învins formația Spaniei, campioana europeană en titre, cu scorul de 2-0 (1-0), luni seara pe Stade de France din Saint-Denis, și s-a calificat în sferturile de finală.

Italia și-a luat o binemeritată revanșă în fața ibericilor după finala pierdută în urmă cu patru ani, 0-4 la Kiev, prin golurile marcate de Giorgio Chiellini (33) și Graziano Pelle (90+1).

Italia a pus capăt unui ciclu epocal al naționalei spaniole, încununat cu două titluri consecutive europene (2008 și 2012) și de unul mondial (2010).

Squadra Azzurra a făcut o primă repriză formidabilă și putea conduce și mai clar la pauză, însă avantajul a fost minim. Spania a arătat un reviriment după pauză, dar nu a reușit să concretizeze în fața unei defensive italiene de netrecut, echipa lui Conte dînd lovitura pe final, cum a mai făcut-o în Franța, contra Belgiei și Suediei.

În sferturi, Italia (fără Thiago Motta, suspendat) va avea de jucat o nouă ''finală'', cu campioana mondială en titre, Germania, sîmbătă, la Bordeaux.

Victoria de pe Stade de France a făcut ca balanța să încline în favoarea italienilor în duelurile directe cu Spania, 11 victorii Italia, 15 egaluri, 10 victorii Spania, golaveraj 42-36 pentru italieni. Spania a fost deposedată de titlul european după ce l-a deținut timp de 2.920 zile.

Presa britanică: Afară pentru a doua oară!

Presa din Marea Britanie şi o parte dintre foştii internaţionali englezi, printre care Alan Shearer şi Ian Wright, au criticat echipa naţională a Angliei, după înfrîngerea în optimile de finală ale Campionatului European din Franţa, scor 1-2, în faţa Islandei.

„Îngrozitoarea Anglia, umilită de Islanda”, notează în titlu publicaţia Goal. „Golurile lui Ragnar Sigurdsson şi Kolbeinn Sigthorsson au produs unul dintre cele mai ruşinoase rezultate din istoria fotbalului englez. Povestea remarcabilă a Islandei la Euro 2016 continuă, deşi mulţi se aşteptau să ia sfîrşit în faţa echipei lui Roy Hodgson”, mai scriu cei de la Goal. În timp ce The Sun susţine că Anglia a pierdut în faţa unei naţionale de pescari: „O naţiune cunoscută pentru pescuitul de cod a scufundat naţionala Angliei”.

BBC merge pe aceeaşi linie cu The Sun: „Anglia a fost umilită de peştişorul Islanda. Anglia a suferit cea mai mare umilinţă de la eliminarea în faţa Statelor Unite ale Americii, în optimile de finală ale Campionatul Mondial din Brazilia, 1950. Jurnaliştii de la BBC au relatat şi despre plecarea managerului Roy Hodgson de pe banca tehnică a Angliei: „Roy Hodgson îşi dă demisia după un eşec mizerabil în faţa unei naţionale care se află pe locul 34 în lume, a cărei populaţie însumează doar 330.000 de oameni”.

The Telegraph face o legătură între eliminarea Angliei de la Campionatul European şi ieşirea Regatului Unit din Uniunea Europeană: „Afară pentru a doua oară! Anglia, umilită la Euro 2016, la cîteva zile după Brexit”.

Eşecul a fost comentat şi de o parte dintre foştii internaţionali englezi. Alan Shearer crede că eliminarea Angliei în faţa Islandei este „cea mai mare umilinţă din istoria fotbalului englez”, iar vina îi aparţine lui Roy Hodgson: „Nu a mizat pe cei mai buni jucători, au fost jucători în lotul de 23 care nu meritau să fie acolo. Cum Dumnezeu să îl selecţionezi pe Jack Wilshere? Nu a mai jucat un meci întreg la echipa de club de mai bine de un an şi a adunat doar 141 de minute în tot sezonul. În plus, nici tactica nu a fost una potrivită”.

Un alt fost internaţional care a criticat jocul Angliei este Ian Wright, în prezent om de televiziune. Fostul atacant al echipei Arsenal a făcut o comparaţie între meciul dintre Anglia şi Islanda şi celebrul film Space Jam, în care fostul baschetbalist Michael Jordan a făcut echipă cu mai multe personaje din desenele animate: „Nu pot să nu mă gîndesc la Space Jam. E inexplicabil ce s-a întîmplat”.

Giaccherini a alergat 12,97 km în meciul cu Spania

Naţionala Italiei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European după ce a învins, luni, scor 2-0, reprezentativa Spaniei, iar mijlocaşul Emanuele Giaccherini, legitimat la Sunderland, a alergat, pe durata a 90 de minute, 12,97 km, un record al turneelor finale, conform UEFA.

Performanţa Italiei, care a reuşit să se califice în sferturile de finală ale Euro 2016 deşi are cel mai bătrîn lot din istorie, este şi mai mult scoasă în evidenţă de recordul stabilit de Giaccherini, un jucător de 31 de ani. Mijlocaşul echipei engleze Sunderland a alergat 12,97 kilometri pe durata celor 90 de minute, stabilind un record al turneelor finale de Campionat European. Prin comparaţie, la Campionatul European din 2008, internaţionalul român Bănel Nicoliţă a alergat 12,24 kilometri.

Emanuele Giaccherini şi Grazziano Pelle au marcat golurile victoriei Italiei, dar elevii lui Antonio Conte puteau marca mai mult dacă portarul spaniol, David De Gea, nu avea cîteva intervenţii salvatoare. Aceeaşi doi jucători italieni au marcat şi în primul meci al Italiei de la Euro 2016, contra Belgiei, încheiat tot cu scorul de 2-0 pentru naţionala pregătită de Antonio Conte.

Sursa: romaniansoccer.ro, mediafax.ro

02.04.24 - 12:28
03.04.24 - 13:42
03.04.24 - 13:44
01.04.24 - 12:39
01.04.24 - 12:46
05.04.24 - 19:01
07.04.24 - 00:04