CM 2018: URUGUAY SI RUSIA S-AU CALIFICAT IN “OPTIMI”

Reprezentativa Uruguayului a învins, miercuri, la Rostov, cu scorul de 1-0, selecţionata Arabiei Saudite, într-un meci contînd pentru etapa a doua a grupei B de la Cupa Mondială. În urma acestui rezultat, Uruguay şi Rusia au acces în optimile Cupei Mondiale.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Luis Suarez, în minutul 23. Suarez s-a aflat la meciul 100 pentru naţionala Uruguayului.

În celălalt meci al grupei A, Rusia a învins Egipt, scor 3-1.

Cu cîte şase puncte, Uruguay şi Rusia au acces în optimile competiţiei, în timp ce Egiptul şi Arabia Saudită au fost eliminate.

***

Reprezentativa Spaniei a învins, miercuri seara, la Kazan, cu scorul de 1-0, selecţionata Iranului, în etapa a doua a grupei B de la Cupa Mondială.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Diego Costa, în minutul 54.

În minutul 64, Ezatolahi a marcat pentru Iran însă golul a fost anulat mai întîi la semnalizarea asistentului şi apoi după consultarea sistemului VAR.

În prima partidă a zilei din grupa B, Portugalia a învins Maroc, scor 1-0.

În clasament, Portugalia are 4 puncte, urmată de Spania, tot cu 4 puncte, Iran, 3 puncte, iar Maroc - 0 puncte.

La 25 iunie, în ultima etapă a grupei B, vor avea loc meciurile Portugalia - Iran şi Spania - Maroc, ambele de la ora 21.00.

Sursa: romaniansoccer.ro