CM 2018: MEXIC E CA SI CALIFICATA IN OPTIMI

Mexic s-a impus în fața Coreei de Sud, scor 2-1, și este ca și calificată în optimile de finală ale Campionatului Mondial.

Mexicanii au demonstrat că victoria din primul meci contra Germaniei, scor 1-0, nu a fost o întîmplare. Au început meciul cu un pressing agresiv, pe care au reușit să îl exercite pînă la final. Scorul a fost deschis în minutul 26. Carlos Vela, fostul jucător al lui Arsenal și Sociedad, a transformat fără probleme penalty-ul obținut după hențul evident al lui Hyun-Soo Jang.

Zvîcnirile lui Heung Min Son nu au fost suficiente. Coreeni au forțat, în limita posibilităților tehnice, dar tot mexicanii au punctat. Chicharito Hernandez a fructificat un contraatac supranumeric și liniștit finalul partidei. Son, starul lui Tottenham, a trimis un șut uluitor în minutul 93, insuficient însă.

Sursa: gsp.ro