CHAMPIONS LEAGUE

Bayern Munchen şi Atletico Madrid, la un pas de „sferturi”

Bayern Munchen a învins pe Arsenal Londra cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, pe Emirates Stadium din Londra, în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Campioana Europei s-a impus prin golurile marcate de Toni Kroos (54) şi Thomas Mueller (88), la capătul unui meci care a avut de toate. ''Tunarii'' au avut şansa de a deschide scorul, în min. 9, dar Mesut Ozil a ratat un penaltt pe care l-a scos tot el în duel cu Jerome Boateng (portarul Neuer a apărat). Soarta meciului s-a schimbat însă în finalul primei reprize, cînd Robben a fost agăţat în careu de portarul Szczesny, care a fost eliminat, însă Alaba a tras în bară lovitura de pedeapsă. Bayern s-a desprins după pauză, cînd Kroos a trimis mingea în vinclu, din marginea careului, la pasa lui Lahm (54). Bavarezii ar fi putut primi un penalty în min. 76, cînd Mueller a fost agățat în careu de Koscielny. Același Mueller a marcat pentru Bayern în min. 88, tot după o pasă venită de la Lahm. Bayern a mai avut o bară în prelungiri, prin Kroos (90+1).

Atletico Madrid a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, graţie victoriei cu scorul de 1-0 (0-0) în deplasare cu AC Milan, miercuri seara, în prima manșă a optimilor. Singurul gol de pe San Siro a fost înscris de brazilianul Diego Costa (83). De menţionat că în prima repriză Kaka a trimis mingea în bară (14).