CHAMPIONS LEAGUE

Barca şi PSG, ca si calificate în sferturile de finală

FC Barcelona a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, graţie victoriei cu scorul de 2-0 în faţa formaţiei engleze Manchester City, marţi seara, chiar pe Etihad Stadium, în prima manşă a optimilor. După o primă repriză cu puţine situaţii clare de gol, în care echipele s-au anulat reciproc, Barça s-a desprins în debutul reprizei secunde, cînd argentinianul Demichelis l-a faultat pe compatriotul său Leo Messi la limita careului, în postură de ultim apărător, iar arbitrul a dictat atît eliminare, cît şi penalty pentru oaspeţi, transformat de Messi (54). City a forţat egalarea, chiar în inferioritate numerică, şi a fost periculoasă în cîteva rînduri, în vreme ce Barca a încercat să dea lovitura pe contre, lucru reuşit în ultimele minute, cînd Dani Alves a trimis pe sub portarul Hart (90).

PSG a surclasat pe Bayer Leverkusen cu scorul de 4-0, marţi seara, chiar pe BayArena, în prima manşă a optimilor, şi a făcut un mare pas spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Campioana Franţei a deschis scorul rapid, prin Matuidi (3), iar Ibrahimovic l-a majorat din penalty, tot suedezul reuşind un gol de kinogramă, un trasor în vinclul porţii germane, în min. 42. PSG a parafat succesul printr-un nou gol de senzaţie, marcat în finalul partidei de Yohan Cabaye (88). În aceste condiţii, returul din data de 12 martie, de pe Parc des Princes, pare o simplă formalitate pentru echipa antrenată de Laurent Blanc.