ALEXANDRA CAMENŞCIC, LOCUL 71 LA SCHI FOND

Sportiva Alexandra Camenşcic s-a clasat pe locul 71 din 76 de participante la Olimpiada de la Soci, proba schi fond 10 kilometri.

Ea a parcurs distanţa cu 39 de minute şi 52 secunde, cu 11 minute şi 34 de secunde mai mult decât timpul înregistrat de campioana Justyna Kowalczyk din Polonia. Pe podium au mai urcat suedeza Charlotte Kalla şi norvegianca Therese Johaug. La Soci, Alexandra Camenşcic a concurat şi la proba biatlon, unde s-a clasat pe ultimul loc.

Din lotul Republicii Moldova la Soci, Bogdan Macovei s-a situat pe locul 36 printre 39 de concurenţi în concursul de sanie, iar Victor Pânzaru a ocupat locul 71 din 76 de participanţi la proba schi fond sprint. Pe 16 februarie va concura la slalom uriaş ultimul membru al lotului naţional, Georg Linder.

Jocurile Olimpice din Soci se vor încheia pe 23 februarie. (IPN)